خود دکور سازی کنیم یا از یک دکوراتور حرفه ای کمک بگیریم؟

نویسنده مدیر 1395/06/24 0 نظر

 

خود دکور سازی کنیم یا از یک دکوراتور حرفه ای کمک بگیریم؟

 

شما به محض آنکه به نتیجه نهایی راجع به چگونگی شکل دکور خانه خود می رسید، این سوال برایتان پیش می آید که  خود عملیات ساخت دکور مد نظر خود را انجام دهید یا از یک فرد حرفه ای مسلط به موضوع بخواهید این کار را انجام دهد. و یا اینکه ترکیبی از هر دو روش را می خواهید.

 "دکوراتور ها" و "طراحان دکوری" که امروزه می شناسیم تا قبل از قرن بییستم اصلا وجود خارجی نداشت. و مردم خود خانه خود را طراحی داخلی می کردند. مگر در مواردی استثنا.

باور های قدیمی هنوز ارزش زیادی برای مردم دارند. به عنوان مثال اکثر مردم فکر می کنند باید در یک کاخ زندگی کنند تا یک دکوراتور استخدام کنند، و از هزینه های اضافی پرهیز دارند. برای گروهی دیگر هم که مشکل مالی ندارند، این مسئله که ممکن است طرح نهایی مطابق میلشان نشود، خود عجولانه دست به خرید وسایل و انجام دکوراسیون میشوند. شما راجع به این مسئله چگونه نتیجه گیری می کنید؟ مباحث زیر می تواند شما را در تیجه گیری کمک کند.

 

مزایای انجام دکوراسیون خانه توسط خودتان:

 

قطعا اولین و بزرگ ترین مزیت این روش، عدم پرداخت هزینه اضافی به دکوراتور، و متمرکز کردن هزینه ها بروی خرید لوازم مورد نظر دکوری است. همچنین اینکه شما دکور خانه خودتان را خود انجام داده اید، اعتماد به نفس زیادی به شما می دهد.و شما اگر از نتیجه کار خود راضی باشید، دکور های بعدی را نیز خود به دست می گیرید.

مزیت مهم دیگر این است شما در مورد علایق و عدم علاقه خود در منزل دست باز تری دارید و دقیقا همان چیزهایی که برای شما در خانه اهمیت دارد پر رنگ شده و کاستی های ظاهری ذهنی شما نسبت به خانه خود در دکور، کم رنگ خواهند بود. به عنوان مثال اگر از الـمان های فانتزی خوشتان می آید آن ها را در مهم ترین قسمت خانه خود قرار می دهید و دردسر توجیه کردن دکوراتور را راجع به این مسئله ( که از نظر او ممکن است حرفه ای نباشد) نخواهید داشت.

 

مضرات انجام دکوراسیون خانه توسط خودتان:

 

ممکن است خراب کاری کنید! و چون هزینه زیادی صرف این خراب کاری کرده اید، سال ها با این مشکل زندگی کنید! خطای انسانی، محاسباتی و .. همیشه قابل وقوع است و این خطاها از سوی حرفه ای های هر صنفی طبیعتا کمتر است.

امکان این وجود دارد که متریالی که برای دکور خود از مغازه تهیه کرده اید به منزل شما نیاید. چون صرفا در مغازه زیبا به نظر میامده و شما در مطابق سازی محیط مغازه با خانه دچار مشکل شده باشید.

حتی در صورت عدم آشنایی با متریال های مختلف، ممکن است سازه ی دکوری که ساخته اید فروریزد و ضرر مالی و جانی بجای گزارد.

 

 

مزایای استخدام دکوراتور:

 

یک دکوراتور حرفه ای، آپشن ها و انتخاب های زیادی جلوی شما می گذارد. همچنین با آگاهی از متریال های مختلف و هماهنگی آن ها با هم می توانید از لحاظ سازه ای اطمینان بیشتری داشته باشید. همچنین در تهیه مصالح و لوازم مورد نیاز، چون تجربه کار با گروه های مختلف را داراست، می توانید به نتیجه بهتری برسید.

حسن مهم دیگر این است که یک دکوراتور، از تجربه های قبلی خود بهره میبرد و هم از لحاظ زمانی و کیفی کار بهتری به شما تحویل می دهد.

 

 

مضرات استخدام دکوراتور:

 

کار با یک دکوراتور هزینه زیادی به همراه دارد. همچنین شما مجبور می باشید جزئیات محل زندگی شخصی خود را با فردی بیگانه بازگو کنید که این امر برای افرادی آزار دهنده است.

حتی در موارد زیادی ممکن است اختلاف سلیقه و نظر داشته باشید که این اختلاف نهایتا منجر به عدم رضایت طرفین و یا لغو پروژه در مراحل میانی آن شود.  در موارد دیگری ممکن است دکوراتور از عدم آگاهی شما استفاده کرده و هم از لحاظ مالی و هم کیفی کار نامناسبی به شما تحویل دهد.

 

به طور خلاصه، شما با در نظر گرفتن بودجه و طرح مورد نظر خود با همه این مواردی که ذکر شد، راه مناسب تر را انتخاب کنید. امید وارم این متن به شما آگاهی لازم را داده باشد.

 

نوشته مهندس محمد میرزایی – کارشناس ارشد معماری

Real Time Analytics